Plynová hadice ke sporáku. Výměnu plynové hadice u sporáku musel řešit skoro každý. Málokdo ovšem ví, že pořízením nového spotřebiče obvykle potřebujete vyměnit i plynovou hadici. Proč? Tak jako každé zboží tak i flexibilní hadice mají svoji expiraci. Hadice z dob minulých měli 5 let.

Plynové hadice používané v Čechách

Má oblíbená připojovací hadice pro připojení sporáků je značka Flexira. Výrobek s označením xConnect je celonerezová hadice se svařenými koncovkami, které mají neomezenou životnost za předpokladu dodržení montážního postupu. Také splňují normy a jejich požární odolnost je při 650 °C 30 minut. Plynové hadice se dají pořídit v délkách 0,5m, 1m, 1,5m a 2m. Certifikované jsou na tlak 1b. Vzhledem k tomu, že domovní rozvod je nízkotlaký tak je tento tlak v naprostém pořádku. výrobce je společnost A-Z Pokorný.

Další oblíbenou značkou a pro mě jednoznačná volba při nákupu jsou připojovací hadice Merabell. Tento výrobce udává 10 letou záruku, která je více jak dostatečná. Také se jedná o nerezovou ocel.

Posledním zástupcem připojovacích hadic ke sporákům je výrobce Novaservis. Tyto hadice mají 5 letou životnost.

Plynová hadice – připojení

Od koho si nechat připojit plynovou hadici ke spotřebiči? Ač se to nezdá i tato vcelku jednoduchá montáž má svá pravidla. Rozhodně se do ní nepouštějte sami a pozvěte si odborníka. Kdo to musí být? Je to takový řemeslník-plynař, který má platné oprávnění pro montáž plynových zařízení v rozsahu f, g a je proškolen výrobcem. Osvědčení pro montáž plynu člověk získá složením písemných a ústních zkoušek na TIČR. Osvědčení má platnost 5 let. Proškolení výrobcem má obvykle platnost 10 let.

Co závěrem?

Plynová hadice je výrobek, která se pravidelně kontroluje při provádění provozních revizí nebo současně se servisem plynových kotlů. Pro její kontrolu se používá detektor. Jarová voda už není sexy. Bát se nemusíte. Plyn je v naší republice odorizovaný a ve volném prostředí je silně cítit charakteristickým zápachem. Jenom na okraj. Dolní mez výbušnosti zemního plynu je od 4,4 % do 15 % (horní mez výbušnosti) myšleno objemového prostoru, kde dochází k úniku.

plynová hadice
plynová hadice

Hledáte příspěvek o tom kdo je revizní techik?

Štítky: ,